Norberto Bocchi: Big Bang Teorisi (Röportaj) - I

Kullanıcı Oyu:  / 1
En KötüEn İyi 

Merhabalar

İlk makalemizi günümüzün en önde gelen briççilerinden biri olan İtalyan oyuncu Norberto Bocchi ile yapılan bir röportaja ayırdık. Bu röportajda ortağı Madala ile yeni geliştirmeye ve oynamaya başladıkları Big Bang sistemi ile ilgili ipuçları ve agresif briçle ilgili yeni düşünceleri konusunda bilgi edinirken, aynı zamanda dünyanın en iyi takımlarından biri olan İtalyan milli takımının iç dinamikleri ile ilgili de bilgi sahibi olacaksınız… 

 

Turinli Allegra takımı (Lavazza) dördüncü defa arka arkaya İtalyan Kulüpler Takım şampiyonasını kazandı.Norberto’yu arayarak tebrik ettim ve bu arada İtalya’nın Bali’deki olağanüstü performansıyla ilgili bir sohbet fırsatını da kaçırmadım.

 

Norberto, Bali’den gelir gelmez takımlar şampiyonasında oynamak için Salsomaggiore’ye (Parma, Italy) gittin, orada keyifli bir atmosfer buldun mu?

Kesinlikle evet. Salsomaggiore’deki tüm oyuncular bizi tebrik ettiler ve etkileyici zaferimizden oldukça etkilenmişlerdi. Hepsi de takımımızın teknik yeteneklerinden etkilendiklerini söylediler. Bu iltifatların yabancı dostlarımız dahil çok sayıda oyuncudan geldiğini söylemeliyim. Olağanüstü performansımızla ilgili olarak örneğin Hollandalı  şampiyonlar Brink ve Drjver’den coşku dolu bir mesaj almaktan son derece mutlu oldum.

 

Gerçekten de, tüm destekçilerinizden ve oyunculardan, herkesten duyduğum şey İtalya’nın çarpıcı bir teknik performans sergilediğiydi.Bana İtalya’nın tekniğinin neden diğerlerinden daha üstün olduğunu açıklayabilir misin?

Bu takımın gücü bugüne kadar ortaya koymadığımız ancak zaten içimizde olan pozitif faktörlerin bir araya gelmesinden oluşmuştur.Daha önce en yüksek düzeyde oynamamızı engelleyen şey oyuncular arasındaki çatışmalı atmosferdi, ve biz böyle bir ortamda iyi sonuçlar almaya çalışıyorduk.Bu sene Dünya Şampiyonluğuna farklı bir tavır sergileyerek ulaştık, takımın ve münferit ortaklıkların kendi içinde çok münazara ettik.Ve kazanmak için farklı mizaçların getirdiği problemleri bir kenara bırakarak ortak bir psikolojik çaba harcamalı ve takım için hep beraber çalışmalıydık.Yani eğer kazanmak istiyorsak bir takım ruhuyla oynamalı ve çok özen göstermeliydik.Öyle de oldu.

 

Bu takımın kazanca götüren özelliklerini analiz edebilir miyiz?

Zafer katkısı olan birçok faktör vardı.Her şeyden önce takım  üyelerinin hepsi iyi oyuncular.İkincisi hepimiz sürekli olarak çalışan ve antrenman yapan profesyonelleriz.Ayrıca çok sağlam ortaklıklarımız var: Lauria ve Versace yirmi yıldır beraber oynuyorlar ve Duboin-Sementa ve Bocchi-Madala da artık oldukça bütünleşmiş ortaklıklar.İtalya’nın kazanmasını sağlayan bir başka yönü de modern ve agresif briçle klasik bir stille başa çıkmaktır.Her ortaklığın farklı özellikleri var, fakat hepsi bir arada kazanan bir ekip oluşturuyorlar.Futboldan bir benzetme yaparsak Alfredo ve Lorenzo orta saha oyuncularımız, Augistin ve ben şutörleriz, Giorgino ve Antonio da defans oyuncuları.Gördüğünüz gibi dengeli ve iyi organize olmuş bir takımız.

 

Bu benzetmeyi biraz açar mısınız?Lauria ve Versace neden orta saha oyuncuları?

Laurie ve Versace iki buldozer, + skor garanti eden çok sıkı oyuncular, çok sağlamlar.Geçen sene Lauria daha modern ve agresif bir briç stiliyle oynamaya başladı.Bu çift bir garanti, oynarken onlar diğer odada iseler kendinizi güvende hissediyorsunuz çünkü bir saçmalık yapmayacaklarını biliyorsunuz. Bu özellikle Augustin ve benim gibi riskli bir sistem oynayanlar için büyük bir avantaj.

 

Agustin ve sen şutörsünüz, bu ne anlama geliyor?

Birçok bordda swinglerin çoğunu biz alıyoruz, bu bizi kazandırıyor veya kaybettiriyor.Temelde çok agresif oynuyoruz ve bu bir miktar risk içeriyor.

 

Briçinizi agresif yapan teknik unsurlar nelerdir?

Temel konsept zonda olup olmama durumuna göre farklı oynamak.Zon durumuna bağlı olarak iki farklı sistem oynuyoruz.Kırmızdayken konservatif, normale yakın bir briç oynuyoruz.Beyazken sistemi değiştiriyoruz, Dr. Jakyll ve Mr Hyde gibi:Açışlar ve konuşma sekansları, konvansiyonlar, araya girişler farklı.

 

Bu farklılıklara bir örnek verebilir misin?

Zonda değilken 2 açışı çok agresiftir:Minörlerde 5-4 el gösteriyor ve Rakipleri 3 seviyesine çıkmaya zorluyoruz.Zondayken bunu normal bir zayıf açış gibi oynuyoruz.Zondayken geleneksel ya da eski tarz deklarasyonla çoğunlukla elimizi ortaya koymaya çalışıyoruz.Ancak beyazken savaşçılara dönüşüyoruz.Bir başak örnek:Üç farklı 1NT açışımız var.Kırmızıya karşı beyazken 1NT 10-13 puan, herkes zondayken 12-14 puan ve biz zondayken 15-17 puan. Temel açışlardan kompleks sekanslara kadar sistemin tüm mekanizması zon durumuna bağlı.Sistem üzerinde çok çalışıyoruz, ortaklığımız bizim geliştirmiş olduğumuz “Big bang” adındaki kesin ve kompleks bir sistem üzerine kurulu.Fakat bir konu hakkında kararsız kaldığımız zaman Lauria’ya da soruyoruz.

 

“Big bang” adı verilen bu sisteminiz hakkında Lorenzo ne düşünüyor?

Gelecekteki briçin kırmızı ve beyaz arasındaki farkı daha çok kabul edeceğini düşünüyorum.Bununla ilgili Lorenzo ile konuşurken, son birkaç yıla kadar, o bile buna inanmıyordu.Şimdi bu briç yaklaşımının kazanca götüren bir yol olacağına neredeyse inanmış durumda.Bizim briçimizin bir öncü olduğunu düşünüyorum:İtalyanlar her zaman avangart idiler ve briçle ilgili bu yeni yaklaşıma kesinlikle inancım var.Dürüst olmak gerekirse başka çiftler de zon durumuna göre farklı oynuyorlar, fakat bunu daha basit seviyede yapıyorlar, öte yandan biz bu konu üzerinde titizlikle çalışıyoruz.  

 

Sisteminiz sofistike, kompleks ve sürekli değişiyor, hiçbir sekansı unuttuğunuz oluyor mu?

Bu konuda doğru bir fikir verecek olan güçlü bir metafor kullanayım.Sistem bir silah gibi.Bir bıçakla sofistike bir tabanca arasındaki farkı düşünün.İkincisiyle bir katliam gerçekleştirebilirsiniz, fakat tabanca tutukluk da yapabilir ve bu ciddi bir problemdir.Eğer elinizde bir bıçak varsa tutukluk yapmaz, fakat daha az zarar verme potansiyeline sahipsinizdir.Unutmak bir risk ancak oyunun bir parçası.Sistemi bir kere unutursanız o elden 0 alırsınız, fakat uzun vadede kazanıyorsunuzdur.Bali’de bu sene gerçekten çok odaklandık ve çok az unutkanlığımız oldu.

 

İlk benzetmenize geri dönersek, Sementa ile Dunboin’ı defans oyuncuları olarak adlandırdınız, neden?

Sementa yaratıcı bir oyuncu olmasına rağmen stilleri çok sağlam, stratejileri mümkün olduğunca az hata yapmak ve rakiplerin hata yapmasını beklemek.Bu türden bir “hata yapılmasını bekleme" briçi çok puan kazandırabilir.

 

Bermuda Bowl’a gideceğinizi ne zaman anladınız?

Tüm şampiyonalar boyunca soğukkanlıydık ve kendimizi çok formda hissediyorduk.Ancak stres seviyesi çok yüksekti ve her şey bitmeden emin olamıyordunuz.Örneğin yarı finalde Polonya’ya karşı oldukça endişeliydik.Hollanda’ya karşı çok iyi oynadılar ve çok sağlam olduklarını kanıtladılar, dolayısıyla onlarda ürktüğümüzü söylemek zorundayım.Fakat sonunda onları açık farkla alt ettik.

 

Monako’ya karşı oynayacağınız final öncesinde endişeli miydiniz?

Monako’yla ilgili endişeli değildik.Augustin ve benim Monako’ya karşı galibiyetlerle dolu şanslı bir geçmişimiz var, bu yüzden sakindik.USA1’e karşı oynarken daha endişeliydik, fakat kumara yakın çok agresif bir briç oynadılar.

 

Bali’de İtalyan takımının yeni bir koçu (Giuseppe Failla) ve yeni bir kaptanı (Gianni Medugno) vardı.Madam Lavazza’yı ne kadar özlediniz?

Failla ve Medugno milli takıma ilk defa eşlik ettiler ve gerçekten başarılı olmak istiyorlardı, bizi çok yakındılar ve bizi desteklediler.Özellikle Gianni çok heyecanlıydı. Birkaç gün önce verdiği röportajda Maria Teresa Lavazza ile ilgili söyledikleri konusunda Alfredo Versace’ye katılıyorum:Zafer ona (Lavazza) ait çünkü bu onun istediği ve yarattığı bir takım.Oyuncuların arkasında bize oynama fırsatı sunan, çalışma ve büyük yarışmalara en iyi zihinsel performansla katılma imkanı tanıyan sponsorlar vardır.Maria Teresa büyük bir kaptan ve bize çok şey öğretti.Bugün milli takımda nasıl davranmamız gerektiğini biliyorsak bunu ona borçluyuz.

 

Kazanan bir takımı değiştirmemek gerektiğini söylerler.Ancak bir sonraki Avrupa Şampiyonaları için İtalyan Federasyonu şimdiden seçmeler olacağını duyurdu.Bocchi-Madala ve Lauria-Versace farklı sponsorlarla oynuyorlar (sırasıyla Lavazza ve Angelini).Neler olacak?

En güçlü İtalyan oyuncular farklı sponsorlarla oynuyorlar, bu yüzden korkarım ki İtalya Dünya Şampiyonasını kazanmak için yeteri derecede güçlü bir takım kuramayacak, hatta katılmaya hak kazanmak bile zor olacak. Seçmeler her zaman en güçlü takımı seçmez ve Avrupa’da bile ilk 8 dışında kalabiliriz.Cevabımın biraz sert olduğunu tahmin edebiliyorum, ancak ben her zaman açık konuşurum ve görünenler çok ümit verici değil.En azından iki dünya çapında çift olmadan Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanmak nasıl mümkün olacak merak ediyorum.Muhtemelen Bali’deki takımın dağılacağına inanıyorum ve kazanma şansı büyük ölçüde düşecek.

 

Bu zaferde sonra İtalyan Federasyonunun seçmeler hakkındaki fikrini yeniden gözden geçireceğini düşünmüyor musun?

Hayır, çünkü seçmeler Medugno’nun seçim programının önemli bir parçasıydı ve yeni başkanın seçim kampanyasında verdiği sözleri tutması gerektiğini düşünüyorum.

 

Bu röportajı sonlandırmak için, yakındaki programın nedir Norberto?

Roma – Angelini turnuvasında oynayacağım, sonrasında Monako’da Cavendish, Opatija’da Şampiyonlar Kupası ve Phoenix’de US National. İki aylık sıkı bir çalışma!

 

O zaman… iyi şanslar ve bol keyifler!

 

 

Laura Camponeschi

(devam edecek)

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Buradasınız: Home Makaleler Norberto Bocchi: Big Bang Teorisi (Röportaj) - I